czwartek, 23 listopada 2006

Writing - pisanie listu, artykułu, wypracowania....

Typowa część egzaminu FCE to pisanie listu na zadany temat, zwykle 120-180 słów. Zacznę od tego, że są książki typu: "Wzory listów angielskich" (Falkowska,Majewski,Pawłowska). Ale w internecie też można się czegoś nauczyć.
Trochę zwrotów i kilka konkretnych przykładów :http://www.askoxford.com/betterwriting/letterwriting/sampleletters/?view=uk
Przykłady i ciekawe wyjaśnienia znaczeniowych różnic w listach są też tutaj : http://www.speakspeak.com/html/d2h_resources_letter_writing_phrases.htm . Pojedyncze przykłady na www.ang.pl.. Zwroty po sąsiedzku prezentuje też angielski.blox.pl.

Kilka typowych rad ode mnie: list nieformalny może być swobodny nieco lekko traktować poprawność gramatyczną, zawiera nieraz skróty, słowa emocjonalne, nieformalne, pytania osobiste, zaś list formalny to mocno "biurowe" słownictwo. Użycie akapitów jest obowiązkowe, ajk i użycie wszystkich wskazówek oraz odpowiedzenie na wszelkie sugerowane pytania. Z ciekawostek: gdy piszesz formalnie do nieznanej osoby, zaczynasz "Dear Sir or Madam", kończysz "Yours faithfully" . Gdy znasz nazwisko tej osoby, piszesz "Dear Mr/Mrs XXX" , kończysz "Yours sincerely".
List zwykle ma 4 akapity :
- rozpoczęcie, powitanie, nawiązanie do listu poprzedniego, artykułu itp
- wyrażenie swojej głównej myśli
- rozwiniecie tej myśli, opisu, argumentów, wyłuszczenie
- zakończenie, zwykle z pozdrowieniem, pytaniem o kolejne listy, odpowiedź

Nie wszyscy muszą pisać wyłącznie listy na egzaminie (i po nim :-). Inne teksty to wypracowania i raporty, podobnie jak list składają się z kilku typowych części : wstęp, rozwinięcie, zakończenie. We wszystkich wypadkach warto też "wejść w buty" domniemanego autora pracy oraz czytelnika, tak by użyć odpowiedniego słownictwa i pisać jasno. W raportach naturalnie obowiązuje język formalny i dość często używa się strony biernej, szczególnie w odniesieniu do tego co trzeba zrobić (np. should be considered ).
W wypracowaniach można nieco bardziej wykazać się znajomościa słownictwa, form, pomysłowością. Zwykle wypracowanie to dyskursja na temat z argumentami za i przeciw i własną opinią. Niektóre tematy, np. artykuł do gazety studenckiej, dają sporo literackiej swobody i możliwość stosowania nieformalnego języka, zwrotów kierowanych do podmiotu "you". Tu rada: nie pisz na temat Ci obcy i gdy nie znasz słownictwa. Zacznij od chwytliwego tytułu.
Opowiadanie także zasługuje na dobry tytuł. Pierwsze zdanie czy dwa poświęć na wprowadznie, niektórzy autorzy stosują tu inwersję i zaczynają od podsumowania I’ve been never so happy in my whole life.. Inni zaczynają od pytania do czytelnika. Opowiadanie może kończyć wniosek, motto, złota myśl. Humor, fantazja, własne wspomnienia - to wszysztko można wykorzystać.
Pisanie czegokolwiek na temat lektur wymaga ich wcześniejszego przeczytania i to najlepiej w zalecanej formie.

A generalnie : pamiętaj, nie ma się czego bać: chodzi tylko o jakieś 120-180 słów ! I nie więcej, nie przekraczaj tej ilości - lepiej na próbnych tekstach naucz się szacować, ile słów ma twoja praca.
Jak przebiega egzamin, jak jest oceniany, na co jeszcze zwrócić uwagę opisano tutaj Strona http://www.phrasebank.manchester.ac.uk/introductions.htm prezentuje zbiór wyrażeń przydatnych przy rozpoczynaniu różnych części pracy. Najlepiej zakuć. Warto też zajrzeć na http://writing.umn.edu/sws/quicktips/style_grammar/transitions.htm względnie do pdf http://www.unh.edu/writing/pdf/transitions.pdf.

Świetną bazę prac z omówieniem zawiera serwis Floe Joe. Uwaga - zalecana przeglądarka Internet Explorer. Na tym samym serwisie można nawet zapisać się na lekcje pisania. Pojedyncze przykłady prac na poziomie FCE, wraz z radami, listów i nie tylko znajdziecie w menu na stronie http://fceonline.w.interia.pl/writing.htm , na http://www.ang.pl/fce_writing.html, www.angielski.nauczaj.com/ oraz na stronach Cambridge Jak widać, dość powszechne tematy prac oprócz listów to ulubiony film, jakaś niesamowita przygoda życiowa, opinia na temat zakazu tego czy tamtego, postacie bohaterów książkowych. Pojawiają się też wątki dotyczące lokalnych atrakcji, narodowych potraw, hobby, wycieczek, sportu. Listy formalne to często skargi, zakwalifikowanie się do pracy czy drużyny, prośby i zapytania. Warto porządnie napisać kilka prac i listów na powyższe tematy jako ćwiczenie do egzaminu. Pamiętaj o sprawdzeniu pisowni - sprawdzanie ma i MS Word i Open Office.
Nieco uwag o pisaniu tekstów akademickich po angielsku na www.uefap.com - lektura zdecydowanie nieobowiązkowa. Dla cierpliwych perfekcjonistow jest też baza linków-porad i artykułów odnośnie komunikacji, pisania, języka literackiego : http://www.khake.com/page66.html oraz style guide pisma Guardian. Codzienne rady typu "profesor Miodek rekomenduje" publikuje strona http://www.dailywritingtips.com/, fajna lektura dla ciekawskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz