niedziela, 19 listopada 2006

Słuchanie, czyli skąd wziąć native speakera

Tytuł jest przewrotny. Wielu osobom zależy ze względu na wymowę na zajęciach z Prawdziwym Anglikiem. Tymczasem wcale nie musi być on dobrym nauczycielem - wielu za takich się tylko podaje. Dodajmy do tego wielość akcentów angielskich i kłopot gotowy.

Nauczyciele często zachęcają do oglądania oryginalnych filmów na DVD. Kreskówki, seriale, znane filmy to dobre źródło by się osłuchać. Ja proponuję słuchanie angielskiego z pomocą internetu - bezpłatnie i w dużych ilościach. Np. na stronie http://www.bbc.co.uk/radio/ można posłuchać radia BBC . Przy okazji - fajny program do internetowego radia to Screamer Radio, zawiera bazę wielu stacji! Na Androidzie z kolei podobny program to TuneIn Radio, gdzie również łatwo znajdziecie stacje BBC. A jak słuchać tych stacji np. pracując w kuchni? Hm, można uruchomić program na notebooku/smartfonie/tablecie mając wifi w domu. Na zachodzie radia stacjonarne korzystające z wifi są w sklepach. Ale - szczególnie na początek - proponuję słuchać podcastów i cykli BBC dla uczących się języka.

I tu warta polecenia jest strona http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/ ,czyli główna strona lekcji BBC z angielskiego o wysokiej jakości. Lekcje są tematyczne, np. Weekender lub London Life to cykle programów zawierające strumień audio dla RealPlayer, tekst w formie pdf i do tego nieraz plik mp3 - nic tylko ściągnąć i słuchać! A ściągać można zbiorczo stąd.
Zwróćcie uwagę na linki do archiwalnych wydań . Skarbnica dźwiękowa. Są też quizy. A jak ćwiczyć ?
- wysłuchaj
- wysłuchaj jeszcze raz z uwagą to co nie zrozumiałeś
- posłuchaj ze śledzeniem skryptu
- posłuchaj jeszcze raz, szczególnie trudne fragmenty.

Dla mniej zaawansowanych dobre są lekcje z polskimi objaśnieniami. Niektóre są proste, wyjaśniają jeden zwrot czy zasadę gramatyki, inne teksty trudniejsze (np. Blue Plaque, polecam), a wszystkie tutaj : http://www.bbc.co.uk/polish/learningenglish/ Ustępują brytyjskim, ale i tak to rewelacja. Szkoda że polska redakcja BBC zamknęła działalność.
Na pewno przydatne będą załączone skrypty i to nie tylko dla początkujących - pokazują pisownie, pomagają zapamiętać nowe słowa. Nauka nowych słów z tekstem jest bardziej efektywna.

Trochę przykładowych czytanek pojawia się tez w serwisie http://www.phrasalverbdemon.com/listening.htm. Wydawcy pisma Anglorama na swoich stronach również udostępniaja zbiór słuchowych artykułów. Dla twardzieli mam jeszcze link do http://www.esl-lab.com/ . Kiepska jakość, nieco amerykański akcent, ale są pytania sprawdzajace - jak na egzaminie, i to nie zawsze trywialne. Niezłym testem jest też słuchowisko FCE na Exam English. Z kolei nawet mniej wprawni słuchacze powinni poradzić sobie z tekstami z Spot Light Radio, czytanymi nienaturalnie wyraz-po-wyrazie - normalni ludzie tak nie mówią!

Dla zwolenników telewizji na BBC znajdzie się sporo audycji. Niestety odbiór ich przez internet z pomocą serwisu iPlayer jest zablokowany dla osób spoza strefy UK. Jest na to rada: skorzystać z Firefox i dodatku Hola Unblocker. Po instalacji ustawić odblokowanie Polska dla strony bbc.co.uk i gotowe. Bez ceregieli sporo audycji będzie na amerykańskim CNN http://www.cnn.com. Jest też wersja programów CNN opracowana w formie historii na literacynet.org/cnnsf/archives.html. I tu dygresja: dlaczego telewizja przez internet a nie po prostu sama telewizja? Otóż MP3, internet, filmy DVD umożliwiają nie tylko pracę z dodatkowym tekstem, ale co bardzo ważne - można wrócić do niezrozumiałych fragmentów i wsłuchać się jeszcze raz! Świetnie tłumaczy to w swoim wideo <a href=https://www.youtube.com/watch?v=VGKEhg_Cmp8&t=3s>Arlena Witt - daje też przykłady seriali, które warto oglądać</a>

Bardzo ciekawe ćwiczonka ze słuchu są na stronach Angielski.edu.pl. Wśród nich są też piosenki z tekstem do uzupełnienia, ćwiczenie lubiane przez wiele osób. Ale skoro o piosenkach - pojawila się rewelacyjna strona do takich ćwiczeń http://www.lyricstraining.com/.

Sporą bazę mogą też stanowić ksiązki w formie audio (audiobooks) :
- Librivox
- Classic Audio Books
- Free books on mp3
- mały zbiorek na Literal Systems
- i pokaźna biblioteka w różnych formatach, ale z podziałem na rozdziały Gutenberg.org

Nowa moda w słuchaniu , która bardzo mi się spodobała, to podcasting - od słowa podcast, czyli plik multimedialny z audycją, zwykle mp3. Pliki można ściągać ze stron www, ale dużo wygodniejsze jest subskrybowanie przez kanały RSS jak w Operze czy przez Google Reader. Jednak najpopularniejsza metoda to ściaganie plików automatycznie za pomocą takich programów jak iTunes albo Juice. W iTunes należy wybrac opcję 'iTunes Store', potem 'Podcasts', wybrać dział "Education' albo inny, wedle gustu. Istnieje wiele stron z audycjami o angielskim i gramatyce zupełnie za darmo, np. Better at English ,The Bob and Rob Show albo Grammar Girl , Business English , China232, ESLPod . Jest ich mnóstwo i wszystko to z myślą o posiadaczach iPod - choć korzystać może każdy! Będę dodawać te które uznam za ciekawe. Nie warto chyba ograniczać się do edukacyjnych, ale warto mieć ulubionych autorów i tematy - ta technika nazywa się narrow listening - łatwiej jest zrozumieć jednego autora i jego słownictwo niż wielu losowych, bo to już wyższy stopień trudności.
Siłą słuchania mp3 jest powszechność odtwarzaczy. Na przerwie, w autobusie, pociągu, aucie, w łóżku - możesz słuchać podcastu czy książki. wystarczy telefon albo mały odtwarzacz. Systematyczność w słuchaniu, jak i w nauce, szybko procentuje!

Podsumowując, polecam na start słuchanie bez tekstu. Po pierwszym razie niejasne jest sporo słów, po drugim już mniej, po 3-4 pomaga posiłkowanie się tekstem i dalsze wielokrotne powtarzanie fragmentów niejasnych, aż do zapamiętania i wyrobienia ucha :-) Tak samo można postępować np. z filmami DVD - przy czym ograniczyć się do odcinka albo jednej sceny, powtórzonej kilka razy. Zamiast dvd jest i internetowa wersja filmowych scen: http://listentoamovie.com/ . Słuchanie może też służyć do doskonalenia wymowy, naśladowania melodii zdania, akcentu. A kiedy uda się zrozumieć od razu całkiem nowy materiał, pojawia się satysfakcja, cudowne uczucie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz