środa, 15 listopada 2006

Wymowa angielska

Znajomość i poprawność wymowy angielskiej ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia języka ze słuchu. Te dwie rzeczy są ze sobą silnie związane szczególnie w angielskim, gdzie występuje szereg zjawisk fonetycznych. Liczne samogłoski, słynna "szua", connected speech, plozja boczna. Często zdarza się, że Anglik nie rozumie Polaka mówiącego po angielsku, choćby mówił każdy wyraz z osobna. i na odwrót: płynny angielski, nawet w powolnym tempie, bywa niejasny dla obcokrajowca. Język angielski jest szczególny!

Wszystkie te zjawiska opisała pani Stanisława Bałutowa w książce "Wymowa angielska dla wszystkich" opisując takie szczegóły jak położenie języka, kształt ust, słowa o zbliżonym brzmieniu. Stara książka, ale jara - więcej z niej skorzystałem niż z tuzina lekcji. Przystępnie napisane i niedrogo.
Na szczęście są też nowsze książki wraz z płytami "English pronunciacion in use" Cambridge z płytą CD. W książce jest sporo ćwiczeń i przykładów, również z opisem narządów mowy, po angielsku. Tylko czemu to wydanie tyle kosztuje ?! Są jeszcze internetowe lekcje takie jak http://international.ouc.bc.ca/pronunciation/ Inne moje znalezisko to książka o fonetyce angielskiej -How now brown cow - Mimi Ponsonby oraz z Cambridge flash-e o wymowie i melodii zdań oraz podcasty . Moje ostatnie znalezisko to lekcje video wyjasniające wymowę i zjawiska fonetyczne na blogu Rachel

Kilka audycji oraz video BBC wyjaśniających najważniejsze problemy wymowy znajduje się tutaj. Polecam je, można obserwować nawet układ ust. Ucząc się angielskiego początkujący popełniają wiele błędów właśnie w wymowie. Zaczyna się zwykle od lekceważenia zapisu fonetycznego w słowniku. A tymczasem większośc fonetycznych liter nie brzmi tak, jak wygląda! Od tego trzeba zacząć naukę. Od tego zaczyna Bałutowa. Zobacz, jak wymawiać litery na fonetiks.org lub na stronach Oxfordu i zagraj w Stress Monster. Jeśli uczysz się nowego słowa, to zapis fonetyczny przepisz razem z tłumaczeniem. Zwróć uwagę na akcent. Warto porównać go potem z brzmieniem, np. w słowniku www.m-w.com albo w audycji. W szkołach publicznych nauczyciele rzadko poprawiają takie błędy i tłumaczą co i jak.

Fajnym sposobem na sprawdzenie wymowy słówka jest skorzystanie z serwisu YouGlish.com, który wyszukuje fragmenty filmów z wymową słowa. Kontrolkami pod filmem można przejść do kolejnych fragmentów filmowych i tak wysłuchać wielu mówców i różny sposób wymowy słowa.

Visit YouGlish.com

Nie popadajmy jednak w panikę. Anglicy mówią w różny sposób w różnych regionach, a od ucznia na poziomie FCE nie wymaga się, by mówił jak Brytyjczyk. Ważne, by wypowiadać się w sposób łatwo rozumiany, korzystać z akcentu i intonacji, wypowiadać słowa zgodnie z wybranym dialektem (American/BBC English/etc.) i łączyć je według angielskich zasad. Intonacja angielska różni się od polskiej: pytania zwykle mają ton rosnący, rozkazujące i okrzyki- odwrotnie. Druga strona medalu jest taka, że Anglicy na podstawie akcentu osądzają człowieka i chętniej rozmawiają z tymi, którzy według nich brzmią lepiej.
Na zakończenie łamacze języka - tongue twisters dla wytrwałych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz