niedziela, 22 kwietnia 2007

Nowe słowa, nowości i słowotwórswo

Na bloxie pojawił się fajny blog o angielskim http://englishrules.blox.pl/html, który obajśnia co ciekawsze zwroty i nowsze pojęcia. Z tego też blogu zaczerpnąłem linka do http://www.wordspy.com , serwisu który również zajmuje się najnowszymi słowami i frazami. Również BBC stara się nadążać nad aktualnościami. Mam jeszcze linka dla wielbicieli metropolitarnego slangu oraz ciekawą dyskusję na temat zabójczych słówek wyższego stopnia..
Do czytania wiadomości z BBC i wpisów z blogów polecam czytniki RSS, takie jak wbudowany w Operę albo dostępny przez http Google Reader. RSS jest rodzajem protokołu, standardem publikacji nagłówków wiadomości, porównywalnym popularnością z listami dyskusyjnymi. Jest to bardzo wygodna technika - łatwo sprawdzić , czy coś jest nowego, nie musisz w przeglądarce wstukiwać adresów znanych stron z wiadomościami, czytnik robi to za Ciebie. Polecam !

Przy okazji o budowie słów kilka uwag. Część nowych pojęć to rzeczowniki złożone (compound nouns), na które składa się dwa rzeczowniki, niekiedy czasownik i przyimek. Z kolei powstawanie słów przez dodanie prefiksów i sufiksów jest tematem jednego z egzaminacyjnych zadań FCE. Ten link opisuje popularne końcówki, dośc podobny spis jest na Uefap.com . Zwróccie uwagę na typowe znaczenia. Dodam, że -able oznacza zwykle możliwość wykonania czegoś.

Parę słów o tworzeniu negacji. Najpopularniejsze są tu prefixy in- oraz un-, przy czym dla wyrazów na "r" przybierają formę ir-, dla wyrazów ma "l' formę -il, a dla wyrazów na b,m,p formę im-. Jest też kilka innych przedrostków: dis-, non-, de-. Znalazłem wypracowanie wyjaśniające skąd się biorą, pochodzi ono z jakiegoś forum. Jedna uwaga: nie ma ścisłej reguły stosowania przedrostków. Pozostaje sprawdzenie w słowniku i intuicja...

A tu znajdziecie linki do stron zawierajacych rózne wiadomości i ćwiczenia z tego zakresu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz